האם דיכאון אינו חלק בלתי נמנע של ההזדקנות?

לא. דיכאון אינו חלק בלתי נמנה. דיכאון הוא בעיה רצינית ביותר בגיל השלישי. אנשים מבוגרים עם סימפטומים של דיכאון מציגים כ50% בעיות בריאותיות לעומת אנשים מבוגרים שאינם מדוכאים.

מהם הגורמים לדיכאון בגיל השלישי?

תהליך ההזדקנות מלווה פעמים רבות באבדן משמעותי של תמיכה חברתית, כגון מוות של בן זוג או אנשים משמעותיים אחרים, יציאה לפנסיה או שינוי מגורים. דאגות כלכליות יכולות גם הם להביא לדיכאון. דיכאון יכול להיגרם בשל חולי כרוני שנפוץ יחסית בגיל הזקנה, כגון: סכרת, שבץ, מחלת לב, סרטן, מחלת ריאות, דמנציה, טרשת נפוצה.

מהם הסימפטומים של דיכאון בגיל השלישי?

הסימפטומים של דיכאון כוללים: שינויים בהרגלי השינה. קושי בשינה או שינה מרובה. שינויים בתאבון, אובדן עלייה במשקל. תחושת עצב וחוסר תקווה. חוסר עניין והנאה בדברים שבעבר הסבו עונג והנאה. קושי בריכוז וקושי בזיכרון. חוסר באנרגיה.

מהו הטיפול לדיכאון?

ישנן הוכחות עקביות ליעילות הגבוהה של טיפול המשלב יעוץ (טיפול בשיחה) וטיפול בתרופות נוגדות דיכאון. טיפול שיחתי הוא תהליך בו איש מקצוע מיומן מפתח מערכת יחסים עם האדם על מנת לעזור לו לגשת ולפתור את הנושאים המהווים קושי עבורו. למשל, פגישה עם פגישה עם עובד סוציאלי קליני יכולה לספק הזדמנות לקבלת תמיכה רגשית ולביטוי רגשי בסביבה בטוחה ותומכת. לעיתים קרובות אנשים מעדיפים לא לחלוק את רגשותיהם ומחשבותיהם עם בני משפחה וידידים.

התעמלות ופעילות חברתית אף הן הראו יעילות בשיפור הדיכאון, כמו גם דרכים אחרות המפחיתות את הבידוד החברתי אשר נלווה פעמים רבות לדיכאון.

אני לא רוצה לקחת עוד תרופות ולהסתכן בתופעות לוואי, מה ניתן לעשות?

הרבה אנשים כלל לא סובלים מתופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון. אנשים אחרים חווים תופעות לוואי בתחילת הטיפול ומגלים שתופעות הלוואי נעלמות לאחר שהגוף מתרגל לתרופה החדשה. אם, לאחר התייעצות עם הרופא, אתה מחליט שאתה מעדיף להימנע מתרופות לחלוטין, באפשרותך לפנות לטיפול שיחתי אצל פסיכולוג או איש מקצוע בריאות נפש אחר שיאפשר לך לבדוק יחד את השינויים או הלחצים הנוכחים בחייך אשר עשויים לתרום לדיכאון שלך.

מי רשאי לרשום תרופות נוגדות דיכאון?

רופאי משפחה רשאים לרשום תרופות נוגדות דיכאון. אולם, במידה והמרשם הראשוני לא עובד, ישנה נטייה להפסיק את הטיפול התרופתי, במקום לבצע התאמה כפי שמתבקש. במקרה כזה, כדאי לפגוש פסיכוגריאטר (פסיכיאטר מומחה בגיל השלישי). פסיכוגריאטר הוא רופא המתמחה במרשם סוג תרופות מסוג זה. באפשרותו לרשום מינון מתאים ולבצע ניטור לאורך זמן של שיפור בסימפטומים ומעקב על תופעות לוואי כדי להביא להטבה מקסימלית.

כמה זמן לקוח עד שמתחילים להרגיש טוב יותר עם נטילת תרופות נגד דיכאון?

תוצאות הטיפול בתרופות נוגדות דיכאון משתנות מאדם לאדם. הטיפול עובד בדרך כלל לאחר מספר שבועות. חשוב לדעת שלא מרגישים בשיפור מיד עם לקיחת התרופה. ייתכן שהשיפור יתרחש לאחר חודש או אפילו יותר. מעקב אצל איש המקצוע מומלץ מאוד בתקופה זו.

אני לוקח טיפול אנטי דיכאוני כבר מספר חודשים ומעוניין להפסיק את הטיפול. האם ניתן להפסיק על דעת עצמי?

כמו בתרופות אחרות, עליך להיוועץ ברופא שנתן את המרשם לפני הפסקת נטילת התרופה.

מה ניתן לעשות עם מישהו בסביבה הקרוב נראה מדוכא?

ספר להם ששמת לב לשינוי בהתנהגותם או במצב הרוח. עזור להם להבין שזהו לא סימן של חולשה לקבל עזרה מאחרים. ספר להם שניתן להשיג עזרה.

איך ניתן לקבל עזרה? מי יכול לעזור לי?

ישנם מספר מקורות לתמיכה. ייתכן שלדבר עם רופא המשפחה שלך יהיה רעיון טוב בתור התחלה, על מנת שיעריך האם קיים מצב דיכאוני.
באפשרותך גם לפנות אלינו למרפאה להערכה ראשונית, כדי לבדוק האם כדאי לבצע התערבות טיפולית.

Ready to Buy this theme? This is call to action area

Joeby is a simple clean and modern PSD template for corporate/agency, business and portfolio sites. All layers are grouped and well organized - so it’s easy to modify.

Buy It Now