קשיים רגשיים בגיל השלישי

הגיל השלישי הוא השלב בחיים שבו אפשר להתרווח ולנוח ממרוץ החיים, אך הוא מאופיין גם בקשיים רבים. אנשים בגיל הזה כבר עברו עשרות שנות חיים, עברו שמחה, עצב, חולי, בריאות ומה לא, ורבים מהם מגיעים לשלב שבו כל מה שעברו מתחיל לתת את אותותיו על הנפש שלהם, במיוחד לאחר היציאה אל הפנסיה אז יש להם המון זמן פנוי לשבת ולחשוב על החיים ועל מה שעברו. בגילאים מתקדמים יותר מצטרפות לכך התחושה של האדם לפני המעבר אל בית דין של מעלה והמחשבה שבקרוב יעזוב את האנשים היקרים לו שעוד יישארו בעולם. לכן רבים מרגישים עצובים, חסרי אונים וחוששים מאוד.

קשיים רגשיים בגיל השלישי/למבוגרים מחולקים לשלוש קבוצות של גילאים, ועל כך תוכלו לקרוא בהמשך המאמר.

הקבוצה הראשונה: גילאי 75-60

בגילאים הללו מדובר באנשים שלרוב הם בריאים יחסית, עצמאיים ובדיוק יוצאים לפנסיה, מה שהופך את סדר היום העמוס שלהם לפנוי מאוד. ישנם כאלה שלוקחים את היציאה לפנסיה כדבר חיובי ומתחילים להגשים חלומות שהיו להם במשך שנים רבות ואף פעם לא היה להם מספיק זמן להגשים אותם כמו טיולים בעולם, לימודים בנושאים חדשים ועוד. לעומת זאת, ישנם מבוגרים אשר רואים את הפרישה מהעבודה ברוח שלילית, יושבים זמן רב לבדם בבית ומתחילים להרגיש את הריקנות אשר ממלאת אותם מבפנים ומעלה מחשבות שליליות של חוסר תוחלת.

בגיל הזה טיפול מקצועי יכול לסייע רבות מאוד ולעזור לאדם לממש את השנים הללו בצורה טובה, מה שיהפוך את הגיל הזה להרבה יותר מהותי עבור האדם ובני המשפחה שלו, ואפילו יכול להשפיע לטובה על המצב הבריאותי שלו.

הקבוצה השנייה: גילאי 85-75

בגילאים אלה מתחילות להופיע בעיות רפואיות רבות שלא היו בעבר, וגם בעיות רפואיות שליוו את האדם לאורך כל חייו יכולות להיות מורגשות יותר. לכן, בגילאים הללו מתחילה התמודדות עם טיפולים רפואיים, עם ירידה ביכולת הגופנית ועם השפעות נוספות לא רק על המישור הפיזי, אלא גם המישור הנפשי, בשל חוסר היכולת לפעול כמו בעבר. בנוסף, בגילאים הללו מתחילים לאבד חברים קרובים באותם הגילאים, חלק נפטרים וחלק עוברים לבתי אבות, ולכן מתחילים להרגיש את הבדידות והמחשבות על המוות ועל יום הדין מחלחלות ללא הרף.

הקבוצה השלישית: גילאי 85 ומעלה

בעקבות ההתפתחות של עולם הרפואה המודרני, תוחלת החיים עלתה משמעותית ולכן היום לא נדיר לראות אנשים שעוברים את גיל 85 וחיים עוד שנים רבות. יחד עם זאת, בגילאים הללו ההשפעות הבריאותיות הן כבר ברורות ורבות מאוד. בגילאים הללו לרבים קשה יותר ויותר לבצע מטלות יומיומיות, רבים הופכים להיות סיעודיים ואינם יכולים לבצע כל פעולה בעצמם כמו בעבר. עבור רבים זהו המקור לבעיות הרגשיות – העובדה שהם צריכים להתחיל להיות תלויים באחרים, מה שלא הורגלו לעשות בעבר. טיפול יסייע להם להשלים עם המצב, לקבל את העזרה בשמחה וליהנות מהשנים האחרונות עם בני המשפחה.

0 Comments

Leave a comment