איך לשמור ולהאיץ את יכולות שיפור הזיכרון

אף על פי שזה לא נראה כך בשנים הראשונות לחיינו (שבהן המראה החיצוני והרושם שאנו מעוררים בסובבים משחקים תפקיד מרכזי ביותר) – עם השנים נעשה ברור שהנכס הכי יקר שלנו הוא המוח. עם הגעת השינויים הראשונים הקשורים לגיל, כל אחד מאתנו שואל את עצמו, מה ניתן לעשות על מנת לשמור על המוח שלנו חד, על הזיכרון צלול ועל היכולות הקוגניטיביות בכושר כזה שיאפשר לנו לדלג על פני כל המהמורות – אפילו על פני התחרות עם הדור הבא והצעיר יותר, גם אם רק למען הדימוי העצמי שלנו.

השינויים המתרחשים במוח עם הגיל

על פי הנתונים הקיימים בידי המדע כיום, החל מגיל 20 שבו המוח נמצא בשיא צמיחתו, המוח מתחיל להצטמצם כיוון שמספר הנוירונים בו פוחת. על פי ההשערות, לקראת גיל 60 מספר זה קטן בחצי, אך מה זה אומר מבחינה תפקודית? מחקרים שבדקו את היכולות הקוגניטיביות של אנשים בכל הגילאים חשפו שבעוד המוח המבוגר לא תמיד מסוגל לקלוט חומרים מהר כמו המוח הצעיר, יש לו כישורים אחרים המפצים על כך, כגון יכולת קשב וריכוז גבוהה, יכולת "לקרוא" היטב את הסובבים ולהבין את הרגשות שלהם ללא תקשורת מילולית ועוד. כמו כן, חוקרים מצאו שלאחר גיל 40 המוח נוטה לשמור את הזיכרונות החיוביים יותר מאשר את השליליים, מה שיעניק לנו חיוביות ללא כל מאמץ מצדנו. כמה נפלא הוא המוח?

שיפור הזיכרון

כיצד ניתן לשמור על המוח שלנו בתפקוד שיא?

ראשית כל, חשוב מאוד לקבל את העובדה שעם הגיל מתרחשים שינויים כאלה ואחרים – זה טבעי, וזה קורה לכולם. יחד עם זאת, נראה קשר ישיר בין הפסקת תעסוקה להתדרדרות התפקוד הקוגניטיבי והפיזיולוגי כאחד לאור חוסר פעילות. אחת הדרכים להמשיך לשמור על המוח ברמת תפקוד גבוהה ואף להביא לתוצאה של שיפור הזיכרון היא תעסוקה רבה גם ברמה האינטלקטואלית  (קריאת ספרים, חשיפה למידע חדש ומאתגר וכדומה) וכן פעילות פיזית המתאימה ליכולות האדם בשלב זה בחייו.

שיפור הזיכרון – כך תאיצו את המוח שלכם כבר עכשיו

הבנה של השינויים הבלתי נמנעים במוח יעזרו לכל אחד מאתנו להיערך אליהם בהתאם, והשלב הראשון הוא לגבש הרגלים קבועים הכוללים פעילות פיזית, קשרים חברתיים חזקים (מדובר בדבר שאינו נרקם בן רגע, כך שהשקיעו בחברים ובקרובי משפחה תמיד – זה משתלם). שיפור הזיכרון מושג גם בעזרת פתרון תשחצים, סודוקו ודומיהם וביצוע אימוני מוח אחרים שגם יעבירו את הזמן. האזינו למוזיקה, הימנעו מעישון ושתו אלכוהול במתינות. בסופו של יום, אורח חיים בריא מביא לאריכות ימים. שמרו על המוח שלכם – והוא ישמור עליכם.