היכן עובר הגבול בין עזרה סיעודית לנפשית?

האבחנה הגיעה פתאום, היו סימנים מקדימים, אבל אתם לא הצלחתם לראות את התמונה במלואה, אבל עכשיו זה כתוב שחור על גבי לבן – בן משפחה שלכם הפך לסיעודי. אי אפשר להזיז את הגלגל לאחור, מרגע זה והלאה כל המשפחה נכנסת למרוץ מורכב ולחוץ הכולל בתוכו חוות דעת, בדיקות, טיפולים, חיפוש שירותי סיעוד וביקורים בועדות שישפיעו על איכות החיים של המטופל ואף על המשפחה כולה.

כאשר מצאתם את המטפלת הסיעודית המתאימה לבן המשפחה שלכם, באופן קבוע הוא הופך להיות הדואג לכל צרכיו במהלך היום ולעיתים אף  במהלך שעות הלילה. אולם שאלתם את עצמכם איפה עובר הגבול בין עזרה סיעודית לנפשית?

המטפל יכול להעניק שירותי סיעוד בצורה המיטיבה עם המטופל, להיות רגיש לצרכים שלו ולתחושותיו, אבל האם מטפל סיעודי יכול להחליף עזרה נפשית לה נזקק המטופל? התשובה כמובן היא לא באופן חד משמעי וזאת משום שאין ספק שעזרה סיעודית צריכה לספק את המשענת עבור המטופל ולהעניק לו שירותי סיעוד, אך היא אינה יכולה למלא בחייו של הקשיש את המקום של תמיכה נפשית מקצועית.

שירותי סיעוד בתוספת התערבות המשפחה

אין ספק כי תפקידו של מטפל סיעודי הוא לשים לב לכל שינוי במצבו של המטופל וזאת משום שהוא הופך להיות האדם הקרוב ביותר של המטופל במהלך היממה. וביחד עם זאת, גם לבני המשפחה יש אחריות רבה על מצבו של הקשיש. ועל כן חשוב מאוד שבני המשפחה לא יסתמכו רק על שירותי הסיעוד ויזהו אף הם מצבים של מצוקה נפשית. קשיש שאינו מתנהג כתמול שלשום, כועס בצורה קיצונית ומגיע למצבים אגרסיביים, מדוכדך או מגיב באדישות זקוק לסיוע נפשי.  

שומרים על שיגרת טיפול מסודרת

בכדי לשלב בשגרת היומיום את הטיפול הנפשי ביחד עם שירותי הסיעוד אותם מקבל הקשיש

חשוב לשמור על בקרה גבוהה בשיתוף פעולה בין הרופא, המטפל הסיעודי והמטפל הנפשי.

מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג המתמחה בתחום הגריאטריה, שיצביע על שינויים נפשיים ויצליח לסייע לכל המערך הטיפולי של הקשיש.

מהם סימני האזהרה להידרדרות המצב הנפשי?

בכדי להעניק לקשיש את שירותי הסיעוד הטובים ביותר יש לשים לב לכל תנודה במצב רוחו ולבחון את סימני האזהרה בטרם קורה משהו לקשיש, הרי לא סתם קיימת האמרה המפורסמת 'נפש בריאה בגוף בריא' ולכן אם הקשיש משנה את מצב רוחו באופן פתאומי, או מצב רוחו מידרדר מיום ליום, כדאי מאוד לפנות לאיש מקצוע ויפה שעה אחת קודם, אם הוא מגלה חוסר רצון לצאת מהמיטה, להתרחץ או לאכול, האם הוא מסרב ליצור קשר עם אנשים, מסרב ליטול תרופות, לא עונה לטלפונים של ילדיו מצוקות אלו מחייבות התערבות של בעל מקצוע באופן קריטי.

חשוב להעניק למטופל בשירותי סיעוד אפשרות לטיפול נפשי במידת הצורך, לקבל סיוע מקופת החולים ומאנשי מקצוע פרטיים שיעניקו לקשיש איכות חיים.

0 Comments

Leave a comment