טיפול הקוגניטיבי

הטיפול הקוגניטיבי לשיפור הזיכרון מיועד לאנשים אשר מתמודדים עם קשיים יומיומיים בתפקודי חשיבה (קשב וריכוז, זיכרון או חשיבה גבוהה). לדוגמא, מתקשים להתרכז בעת קריאה או לזכור שמות ואירועים. הטיפול הקוגניטיבי מתאים לכל אחד ובפרט לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז או בעיות בחשיבה על רקע פגיעת-ראש או הפרעה נוירולוגית אחרת. המטפל הקוגניטיבי הינו נוירופסיכולוג- פסיכולוג עם הכשרה מיוחדת בטיפול באנשים עם הפרעות נוירולוגיות.

הטיפול הקוגניטיבי מיועד לשפר תפקודים יומיומיים, תלויי חשיבה. לאחר מיפוי הקשיים, נבנית תוכנית הטיפול ונבחנת התאמתו של המטופל לטיפול פרטני או לטיפול קבוצתי. מטרת הטיפול היא לשקם ליקויים בתפקודי החשיבה דרך עבודה שיטתית ומאומצת על תשתיות החשיבה. למשל, היכולת למקד את הקשב, היכולת לניידו בכיוונים שונים במרחב, או שיקום היכולת לארגן מידע באופן שיקודד בקלות רבה יותר בזיכרון וכתוצאה יהיה שיפור הזיכרון אצל המטופל.

בנוסף, במהלך הטיפול לומד האדם לזהות בעצמו את הקשיים בחשיבה ויחד עם המטפל הקוגניטיבי מפתח כלי התמודדות ואסטרטגיות מפצות במטרה לשפר את תפקודו. למשל, אדם שמתקשה לנהל את סדר יומו בשל קשיים בקשב ובריכוז, לומד לזהות את המקור לבעיותיו (מוסחות, אימפולסיביות וכו') ונערך עם אסטרטגיות פיצוי ועזרים (למשל, יכולת לעכב תגובה, יומן).

הטיפול הקוגניטיבי יכול להתקיים במתכונת פרטנית וקבוצתית, זאת לפי הצרכים של המטופל וליקוייו:

טיפול פרטני

הטיפול בקליניקה ברוש מתנהל במתכונת פרטנית, קרי, פגישה אישית עם המטפל הקוגניטיבי. הפגישה הראשונה מוקדשת לאיסוף מידע. במהלך הפגישה שואל המטפל שאלות רבות, שעיקרן בחינת התפקוד היומיומי של האדם, זאת במטרה לאתר את הקשיים בחשיבה. הפגישות העוקבות מוקדשות לתהליך של אימון קוגניטיבי באמצעות תוכנות מחשב או מטלות אחרות.

האימון מתבצע בנוכחות צמודה של המטפל, זאת על-מנת לסייע בזיהוי הכשלים בחשיבה ובחינת השפעתם על חיי היומיום. בשלבים מתקדמים יותר בטיפול, האדם לומד לפצות על הכשלים באמצעות עזרים ואסטרטגיות מפצות. לדוגמא, אדם שהתקשה להשלים את מטלותיו בשל בעיות בקשב ובריכוז, ילמד כיצד לנהל נכון יותר את משאבי הקשב שלו, לארגן ביעילות את סדר היום ולבסוף לבחור בתחום תעסוקתי שהולם את יכולותיו.

טיפול קבוצתי

הטיפול הקוגניטיבי לשיפור הזיכרון הקבוצתי מיועד לאנשים בוגרים (מעל גיל 18) שמעוניינים לשפר תפקודים חשיבתיים במסגרת קבוצתית. הקבוצה מתמקדת בבעיות קשב וריכוז, בעיות זיכרון או בליקויים בתהליכי חשיבה גבוהים (למשל: תכנון והתארגנות, הסקה, לוגיקה). כוחו של הטיפול הקבוצתי נובע מהשיתוף בקשיים ובהיכרות עם אסטרטגיות פיצוי הולמות.

הקבוצה מועברת ע"י נוירופסיכולוג ונערכת במתכונת שבועית, במשך שעה בכל פעם. לדוגמא, קבוצת זיכרון עוסקת בתהליכי קליטה, קידוד ושליפה של מידע, כדרך להבטיח תפקודי זיכרון משופרים. במהלך הקבוצה מבצעים המשתתפים תרגילים לשיפור הזיכרון, דרכם הם מתוודעים לגורמים לליקויי הזיכרון ומתרגלים אסטרטגיות פיצוי לחיזוק היכולת.

טיפול הקוגניטיבי