טיפול בדמנציה

הטיפול בדמנציה תלוי בזיהוי הגורמים הספציפיים להפרעה. לרוב הדמנציות בשלב המתקדם, כולל אלצהיימר, טרם נמצאו תרופה או טיפול אשר עוצרים את התקדמות ההפרעה.

אולם, ישנם מספר יוצאי דופן:

הסוג הראשון הן דמנציות אשר נגמרות בעקבות חוסר בוויטמינים ובתפקוד בלוטת התריס. במקרים אלו ניתן לטפל באמצעת תוספים.

הסוג השני הן דמנציות הנגרמות על ידי גידולים או פגיעות ראש, אשר יוצרות לחץ על המוח. במקרים אלו ניתן לטפל באמצעים כירורגים.

הסוג השלישי הן דמצניות הקשורות להרס תאי מוח ורקמות. במקרים אלו ניתן לנקוט מספר אמצעי מנע: יש להקטין את גורמי הסיכון על ידי איזון לחץ דם, כולסטרול, סכרת והפסקת עישון.

עבור דמנציות אותן לא ניתן לרפא, ישנם טיפולים תרופתיים אשר יכולים להקל לזמן מסוים על הסימפטומים. תרופות אלו ניתנות בשלבים הראשונים והאמצעיים של המחלה בניסיון לאפשר תפקוד תקין לזמן ארוך ככל האפשר. אותן התרופות אשר שמשו בעבר רק לטיפול באלצהיימר ניתנות כיום, לעיתים, גם במקרה של דמנציות אחרות.

הסיכוי של אדם שסובל מדמנציה ודמציה סימפטומים ללקות בדיכאון גבוה מאוד, ולכן, אם זה המקרה, יש להיוועץ עם רופא (עדיף פסיכוגריאטר) על מנת לשקול, שימוש בתרופות אנטי דיכאוניות. שיפור הדיכאון מוביל פעמים רבות לשיפור בתפקוד הקוגניטיבי.

בנוסף, ישנם טיפולים שאינם תרופתיים אשר יכולים גם הם לסייע בהפחתת הסימפטומים ובעיכוב הדרדרות התפקוד. טיפולים אלו כוללים:

שיקום קוגניטיבי

טיפול הניתן על ידי נוירופסיכולוג שמטרתו לשפר זיכרון, פתרון בעיות, מהירות עיבוד, התמצאות במרחב, שיפור שפה. שיטה זו עושה שימוש בתוכנות מחשב כדי להביא את התפקוד הקוגניטיבי למצב האופטימאלי האפשרי. טיפול זה הוא היחידי הנמצא יעיל מחקרית על ידי ארגון הבריאות האמריקאי

פיזיותרפיה לגיל השלישי

טיפול הניתן על ידי פיזיותרפיסט אשר באמצעות הפעלת הגוף, תרגילי קורדינאציה, שיווי משקל ועוד, משמר את התפקודים המוחיים ומשכלל אותם.

סיכום עזרה לחולי דמנציה

לסיכום, למרות שאת רוב סוגי הדמנציה לא ניתן לרפא, ניתן לעשות רבות על מנת לעכב את הדרדרות המחלה ולאפשר ללוקים בה שנים ארוכות ככל האפשר של בריאות גופנית, נפשית וקוגניטיבית. כמו במקרים רפואיים אחרים, הזיהוי המוקדם בדמנציה הוא חשוב ביותר כיוון שרוב הטיפולים אשר תוארו במאמר זה יעילים, בעיקר, בשלבים הראשונים והאמצעיים של התפתחות המחלה.

טיפול בדמנציה