הפרעות רגשיות בזקנה

תקופת ההזדקנות מלווה בהתמודדות עם שינויים מנטליים (בעיות זיכרון, איטיות), פיסיולוגיים ופסיכולוגיים שהינם מביאים לקשיים רגשיים בגיל השלישי. בהתאם, מוגדרת בריאות נפשית בזקנה כיכולת להתמודד עם המציאות המשתנה.
משימה זו אינה פשוטה מאחר ופעמים רבות היא כוללת התמודדות עם מעבר מחיים עצמאיים ומספקים לחיים של אובדן ותלות הנובעים מהתאלמנות, הסתגלות לבית אבות, השלמה עם אובדן יכולות תפקודיות, דיכאון בגיל השלישי וכן הלאה. ניתן לזהות מספר נושאים מרכזיים העשויים להביא לקשיים בגילאים המבוגרים:

התמודדות עם מוות ואובדן

מטבע הדברים, מלווה הזקנה בהתמודדות עם אבל ואובדנים. למרות קיומה של מודעות לאפשרות האובדן של חברים, בני משפחה ובני זוג, התמודדות זו מורכבת והופכת את האדם לפגיע יותר.
אובדן משמעותי במיוחד הוא התאלמנות מבן/ בת זוג. חייהם של בני זוג החיים יחד מזה שנים שלובים זה בזה, ומות אחד מהם פוגע בתחושת הקיום והזהות הבסיסיות של בן הזוג שנותר. כמו כן, מלווה ההתאלמנות באובדן מקיף ורחב הכולל פגיעה בשגרת החיים, המסגרת המשפחתית, הסטטוס החברתי ולעיתים גם יכולת ההתמודדות עם מטלות יומיומיות (למשל, אישה שאינה נוהגת, גבר שהורגל בכך שרק אשתו מבשלת). אובדן בן הזוג מביא פעמים רבות גם לבדידות, והפגיעות לדיכאון בגיל השלישי ומחלות פיסיות גדלה בתקופה שמייד לאחר ההתאלמנות.
סוג נוסף של אבל איתו נאלצת חלק מהאוכלוסייה המבוגרת להתמודד הוא שכול של ילד. גם כאשר מדובר בהורים שכולים מזה שנים רבות, עשויה ההזדקנות להביא לסוג מחודש של התמודדות עם האבל. באופן כללי, אובדן ילד מקושר לתהליך אבל הנמשך לאורך כל חיי ההורה. הקשר הרגשי של ההורה אל ילדו המת אינו מסתיים לעולם ובזקנה עשויות תחושות ההחמצה, הגעגוע והכאב להתעורר ביתר שאת.
התמודדות ייחודית עם המוות מאפיינת את קבוצת ניצולי השואה, המהווה כשליש מאוכלוסיית הזקנים בישראל. בגיל הזקנה גדלה נטייתו של האדם להתבונן ולסקור את עברו, במטרה להשיג אינטגרציה של היבטי חייו ואישיותו ולקבל ולהשלים עם החיים אותם חי. על אף שזוועות השואה אינן נשכחות גם לאורך החיים, עשוי העיסוק המוגבר בעבר להציף עוד יותר את תחושות הגעגוע, ההחמצה, האובדן והאשמה, ולהחיות עוד יותר את הטראומה ואת המצוקה העזה הנלווית לה.

קשיים רגשיים בגיל השלישי

הפרעות רגשיות

בחלק מן המקרים קשיים רגשיים בגיל השלישי מביאה ההתמודדות עם שינויי ההזדקנות להפרעה רגשית משמעותית: אדם ששמיעתו נחלשת עשוי לחשוד כי אנשים אחרים עשויים לרמות או לנצל אותו; אובדן ניידות עשוי לגרום לתחושה כי כל פעולה כרוכה במאמץ רב מדי, ולהביא לבידוד ודיכאון.
לעיתים, מהוות הפרעות רגשיות בזקנה המשך ישיר, או מועצם, של קשיים נפשיים שנכחו לאורך כל החיים (במקרים של הפרעות אישיות, למשל). עם זאת, גם זקנים אשר היו בריאים נפשית לאורך כל חייהם פגיעים יותר למספר הפרעות רגשיות, שהבולטות ביניהן הן דיכאון, היפוכונדריה, הפרעות הכוללות תסמינים פסיכוטיים ונטייה למחשבות או ניסיונות אובדניים מלבד קשיים אלו עשויות להתפתח הפרעות הקשורות במצב הרפואי, כדמנטיה או אלצהיימר.

Ready to Buy this theme? This is call to action area

Joeby is a simple clean and modern PSD template for corporate/agency, business and portfolio sites. All layers are grouped and well organized - so it’s easy to modify.

Buy It Now